Uczniowie II LO wzięli udział w wirtualnych obchodach GIS Day 2020

GIS Day to organizowane już od ponad 20 lat święto danych przestrzennych, które mimo utrudnień związanych z pandemią COVID-19, nadal gromadzi rzesze profesjonalistów i wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi technologiami.Pracownicy oraz studenci UMCS z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej znaleźli alternatywny sposób na przeprowadzenie GIS Day 2020, organizując dnia 18 listopada 2020 r. warsztaty online. Udział w wirtualnym spotkaniu wzięli, zgłoszeni przez panią Katarzynę Płaszczewską, uczniowie klasy II F.

XII edycja GIS Day, przygotowana przez członków Studenckiego Koła Geoinformatyków w Lublinie, została oficjalnie otwarta przez Panią Prodziekan, dr Jolantę  Rodzoś. Następnie młodzież wzięła udział w serii wykładów i warsztatów prowadzonych przez kadrę uczelni: dr Mateusza Zawadzkiego, inż. Agatę Prośniewską, dr Bartłomieja Bielawskiego, dr Małgorzatę Terlecką i dr Grzegorza Gajaszka. Przybliżyły one wszystkim uczestnikom telekonferencji, czym jest geoinformatyka i jak można  korzystać z technologii GIS, czyli Systemu Informacji Geograficznej. Poza tym uczniowie dowiedzieli się, jak można wykorzystać GIS w administracji publicznej w okresie pandemii oraz w badaniach historycznych, co ilustrował projekt: polegli1939.pl. Po każdej prelekcji organizowane były konkursy. Z dumą możemy poinformować, że nasza uczennica, Aleksandra Karwat, w jednym z nich zajęła drugie miejsce, a w kolejnym - trzecie. Gratulujemy!

Zajęcia przeprowadzone przez pracowników UMCS-u z pewnością przyczyniły się do poszerzenia naszej wiedzy zarówno z dziedziny geografii, jak i informatyki, a ciekawa forma przekazywania wiedzy jeszcze bardziej zachęciła nas do zainteresowania się poruszanymi tego dnia problemami.

Kornelia Waśkowicz kl. II F