GIS Day 2019

GIS Day 2019_1
Galeria

Dnia 13 listopada 2019 r. uczniowie klas IIc i IIe wraz z opiekunkami: panią Katarzyną Płaszczewską, panią Małgorzatą Milanowską-Jednous oraz panią Elizą Czerską-Pokraką udali się na UMCS w Lublinie. Młodzież z II LO wzięła udział w GIS Day 2019 zorganizowanym przez pracowników naukowych i studentów Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej oraz członków Studenckiego Koła Geoinformatyków.

            GIS Day obchodzony jest na całym świecie od 1987 roku. Jest to wydarzenie o skali globalnej. W tym dniu twórcy technologii oraz idei GIS dzielą się swoimi osiągnięciami oraz przedstawiają perspektywy rozwoju. Prezentują najnowocześniejsze aplikacje oraz propagują ich wdrażanie w ośrodkach akademickich, naukowych, szkołach czy innych ośrodkach rozwojowych na całym świecie. W tym roku GIS Day obchodzony był dnia 13 listopada w największych miastach Polski, w tym Lublinie.
            Uczniowie naszej szkoły wizytę na wyższej uczelni rozpoczęli od oficjalnego otwarcia tegorocznego GIS Day w auli UMCS-u, gdzie zgromadzonych powitała Pani Prodziekan, dr Jolanta Rodzoś. Następnie młodzież  wzięła udział w serii wykładów, które przybliżyły wszystkim zgromadzonym, czym jest geoinformatyka i jak możemy korzystać z technologii GIS, czyli Systemu Informacji Geograficznej. Uczniowie dowiedzieli się również tego, w jaki sposób tworzone są mapy oraz jak rozwój technologii może wpłynąć na przyszłość miast i tworzenie tzw. Smart Cities.
            Zajęcia przeprowadzone przez pracowników i studentów UMCS-u z pewnością przyczyniły się do poszerzenia naszej wiedzy zarówno z dziedziny geografii, jak i informatyki, a ciekawa forma przekazywania wiedzy jeszcze bardziej zachęciła nas do zainteresowania się poruszanymi tego dnia problemami.

Gabriela Hudaś IIc