Warsztaty z okazji "Dnia Ziemi"

Dnia 22 kwietnia 2016r. klasy z rozszerzeniem z geografii wzięły udział w warsztatach z okazji "Dnia Ziemi" zorganizowanych przez Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Celem spotkania było przybliżenie uczniom zagadnień dotyczących naszej planety.

Galeria

Miejsce spotkania było nietypowe - Planetarium. Temat wiodący koncentrował się na zagadnieniu: „Dlaczego mamy dzień i noc”. Całe spotkanie poprowadził mgr Grzegorz Bukowski. Na początku obejrzeliśmy krótki film o wszechświecie, a następnie podziwialiśmy zdjęcia wykonane teleskopem Hubla. Poznaliśmy wiele ciekawostek na temat meteorytów, obiektów galaktycznych czy "spadających gwiazd". Dowiedzieliśmy się również, na czym polega misja sondy kosmicznej "Casini".
Kolejne warsztaty, w których wzięliśmy udział, nosiły tytuł „Meteorologia dla opornych, czyli jak nie żałować, że parasol został w domu” i poprowadzone zostały przez panów Bartka Wronę i Mateusza Kapitana. W tej części zajęć dowiedzieliśmy się, które chmury powodują deszcz, a które zapowiadają ładną pogodę, co zwiastują niże i wyże baryczne oraz jaką pogodę przyniosą nam poszczególne masy powietrza i fronty atmosferyczne. Następnie poznaliśmy sposoby odczytywania prognozy pogody. Mówcy zachęcili nas do korzystania z wiarygodnych stron internetowych, np. meteo.pl czy yr.no. Teraz wiemy, kiedy na spacer wziąć parasol, a kiedy zagospodarować sobie czas na zewnątrz i odpocząć pod bezchmurnym niebem.
Kolejne warsztaty poświęcone były glebom. Ta część zajęć wzbudziła wśród uczniów duże zainteresowanie, ponieważ w czasie ich trwania prowadzący przeprowadzali doświadczenia dotyczące właściwości fizycznych i chemicznych gleb. Centralnym punktem wizyty na „Dniach Ziemi” na UMCS-ie było spotkanie z Krzysztofem Wielickim, legendą światowego himalaizmu, który jako piąty człowiek na Ziemi zdobył koronę Himalajów i Karakorum. Polski wspinacz z niezwykłym zapałem i poczuciem humoru opowiadał o swoich górskich wyprawach, dzięki którym poznał prawdziwych przyjaciół, a także nauczył się tak bardzo potrzebnej w życiu tolerancji i pokory. Krzysztof Wielicki wskazał też pasję jako czynnik warunkujący osiągnięcie sukcesu. Zachęcał młodzież do prowadzenia aktywnego trybu życia i tworzenia historii poprzez swoje działania.


Wyjazd odbył się z inicjatywy p. Katarzyny Płaszczewskiej, opiekę nad uczniami sprawowali natomiast p. Małgorzata Milanowska - Jednous oraz p. Łukasz Wasyluk