Kurs lawinowy i turystyki wysokogórskiej

W dniach 11-15 lutego 2013 r. grupa jedenastu członków SKKT PTTK „Azymut” wraz z opiekunami wzięła udział w kursie lawinowym oraz kursie zimowej turystyki wysokogórskiej zorganizowanych na Hali Gąsienicowej. Obydwa szkolenia podzielone były na cykl wykładów oraz zajęcia praktyczne w terenie. Kurs lawinowy prowadził naczelnik TOPR Jan Krzysztof.

Galeria

Film "Kurs lawinowy"

Drugie życie elektrośmieci odc. "Suszarka"

 

Szkolenie to dotyczyło zasad obsługi podstawowego sprzętu lawinowego (detektor LVS, sonda, łopatka), warunków meteorologicznych sprzyjających zagrożeniu lawinowemu oraz patofizjologii zasypania w lawinie. Po zdobyciu niezbędnej wiedzy teoretycznej, ruszyliśmy w góry, aby w praktyce sprawdzić świeżo zdobyte wiadomości. Uczyliśmy się jak należy postępować po odnalezieniu zasypanego techniką sondowania, techniką odkopywania (zasypanie płytkie i głębokie), wykonywaliśmy podstawowe testy pokrywy śnieżnej (kompresyjny, norweski, blok ślizgowy, trójkąt Muntera). Ocenialiśmy ekspozycję i nastromienie stoku (klinometrem i metodą trójkąta). Nauczyliśmy się wyodrębniania warstw pokrywy śnieżnej, szukania warstwy krytycznej, odróżniania gatunków śniegu, badania twardości i temperatury, oraz określania stabilności stoku. Podczas symulacji zejścia lawiny udało nam się odnaleźć pięciu "zasypanych" w czasie 15. minut i 20. sekund. Warto nadmienić, iż przyjmuje się, że człowiek zasypany przez lawinę ma największe szanse przeżycia, jeśli zostanie odnaleziony w ciągu 15-18 minut od czasu zasypania, tak więc nasza drużyna dała z siebie naprawdę wszystko.

Po kursie lawinowym odbył się kurs zimowej turystyki wysokogórskiej poprowadzony przez ratownika TOPR, Michała Ślusarczyka, dzięki któremu uczyliśmy się posługiwania czekanem w terenie łatwym i eksponowanym oraz trudnej sztuki nawigacji w górach (mapa, kompas, altymetr). Poznaliśmy również podstawowe elementy technik linowych wykorzystywanych w turystyce kwalifikowanej, do których należą: wiązanie się liną, asekuracja lotna i zakładanie stanowisk w śniegu, asekuracja poprzez ciało, zjazd w kluczu i półwyblince. Jak również zakładanie stanowisk w śniegu (czekan, plecak, człowiek) oraz budowy jamy śnieżnej. Dowiedzieliśmy się jak niebezpieczne góry mogą być zimą i jakie obrać strategie i taktyki aby uniknąć zagrożenia. Jak dobrać sprzęt, ubrania oraz wyposażenie turysty zimowego by czuć się bezpiecznie.

Po pięciu dniach, pełni nowo zdobytej wiedzy, a przede wszystkim szacunku do pięknych i zarazem groźnych Tatr, wróciliśmy do Lubartowa.

Wyjazd zorganizowali opiekunowie SKKT PTTT „Azymut” p. Katarzyna Płaszczewska i p. Przemysław Kural