Uniwersytet i teatr otwierają drzwi

24 marca 2017 r. uczniowie klasy I c pod opieką wychowawczyni Agnieszki Opolskiej brali udział w Dniu Otwartych Drzwi, organizowanych przez Wydział Humanistyczny UMCS w Lublinie. Nasze liceum skorzystało z zaproszenia pracowników naukowych i studentów filologii polskiej jako szkoła partnerska.

Już na samym początku wydarzenia poczuliśmy niezwykłą atmosferę Wydziału Humanistycznego. Wokół nas było mnóstwo bardzo miłych studentów i profesorów, z którymi mieliśmy okazję porozmawiać na temat interesujących nas kierunków studiów. Następnie braliśmy udział w warsztatach pt. "Każdy człowiek ma swoją historię", poprowadzonych przez Piotra Lasotę, związanego z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Podczas zajęć poznaliśmy wielką pasję absolwenta filologii polskiej, jaką jest historia mówiona. Oprócz tego dowiedzieliśmy się, jakie cechy powinien posiadać dobry dziennikarz, a także jakie są zalety i wady tego zawodu.

O godzinie 11:00 rozpoczął się wykład „Scena Lublin”, dotyczący dziejów teatru. Został on poprowadzony przez dra Jarosława Cymermana i dra Grzegorza Kondrasiuka i był ilustrowany archiwalnymi materiałami ikonograficznymi oraz filmowymi. Gdy już dowiedzieliśmy się, jak wyglądały przedstawienia na przestrzeni wieków, wybraliśmy się do Centrum Spotkania Kultur, gdzie poznaliśmy pracę w teatrze "od środka". Potem mieliśmy okazję stanąć na scenie, by poczuć się jak prawdziwi aktorzy i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z towarzyszącymi nam mimami.
Po tak ciekawym i wspaniałym dniu z uśmiechami na twarzach rozpoczęliśmy weekend.

Edyta Filip, Klaudia Gontarczyk kl. Ic