Licealiści kontra nauka i sztuka, czyli wycieczka do Warszawy

Licealiści kontra nauka i sztuka, czyli wycieczka do Warszawy_1Licealiści kontra nauka i sztuka, czyli wycieczka do Warszawy_11Licealiści kontra nauka i sztuka, czyli wycieczka do Warszawy_12

Dnia 13 listopada 2019 r. uczniowie klas I a i II a udali się do stolicy, by odwiedzić Szkołę Główną Handlową, podziwiać zbiory sztuki w Muzeum Narodowym oraz obejrzeć spektakl „Cabaret” w Teatrze Dramatycznym.

Pierwszym punktem programu była wizyta na najbardziej prestiżowej ekonomicznej uczelni w Polsce, jaką jest Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. II LO w Lubartowie już od kilku lat współpracuje z tą placówką w ramach projektu „Klasa akademicka”, a nasi absolwenci chętnie podejmują tam studia wyższe. Uczelnia objęła swoim wsparciem klasy o programowym rozszerzeniu z matematyki i fizyki, dzięki czemu ich uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych prowadzonych przez nauczycieli akademickich oraz współpracowników SGH. Uczelnia stwarza także możliwość udziału w ważnych wydarzeniach i uroczystościach SGH. Podczas naszej wizyty w SGH mieliśmy okazję, pod okiem pracowników naukowych, zwiedzić najważniejsze i najciekawsze miejsca w budynku uczelni, między innymi rektoraty, najstarsze aule wykładowe oraz bibliotekę i czytelnię.

Nasza wycieczka miała także charakter lekcji historii, w ramach której udaliśmy się do Muzeum Narodowego. Zbiory muzeum liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności. Na własne oczy mogliśmy podziwiać dzieła znanych artystów, w tym Canaletta, J. Chełmońskiego, A. Gierymskiego, J. Malczewskiego czy Jana Matejki, którego obraz „Bitwa pod Grunwaldem” zrobił na nas szczególne wrażenie. Ciekawe ekspozycje odsłoniła przed nami także Galeria Wzornictwa Polskiego, która pokazuje, jak o projektowaniu myślano w różnych epokach i środowiskach twórczych. W nowocześnie zaaranżowanej galerii prezentowane są popularne odbiorniki telewizyjne i radiowe, meble, tkaniny, sprzęt gospodarstwa domowego, jak również wybitne prace polskich autorów, które jako projekty, modele i prototypy nie zaistniały w powszechnym odbiorze.

Po zwiedzaniu muzeum udaliśmy się do Teatru Dramatycznego na spektakl ,,Cabaret" w reżyserii Eweliny Pietrowiak. Podczas widowiska byliśmy świadkami rodzącej się miłości piosenkarki kabaretowej i amerykańskiego pisarza, którzy spotykają się w Berlinie w burzliwych latach 20. i 30. XX wieku. Bohaterowie żyją szalonym światem kabaretu, ale spektakl eksponuje jednak rosnącą atmosferę zagrożenia jednym z totalitaryzmów - hitleryzmem. Berlin przypomina zatem Titanic - orkiestra gra w najlepsze, ludzie wirują w tańcu, a statek za chwilę zderzy się z górą lodową.

Po dniu tak pełnym pełnym atrakcji, bogatsi o nowe przeżycia i przemyślenia, wróciliśmy do Lubartowa. Z pewnością tego typu wyjazd zachęcił nas do kolejnych wizyt w stolicy.

Organizatorami wyjazdu i opiekunami młodzieży były panie Jolanta Prokopowicz i Aleksandra Solarz oraz pan Konrad Pcian.

Aleksandra Sidor, klasa II a