Akademicka klasa SGH - wykład

W dn. 12.04.2016 r. odbył się wykład pt.
"Zarządzanie organizacją w turbulentnym środowisku" przeprowadzony w ramach programu "Akademicka klasa SGH" przez dr Katarzynę Adamiak.

W pierwszej jego części uczniowie z klasy 1A, 1E oraz 2A dowiedzieli się, jak wprowadzać zmiany w organizacji przedsiębiorstwa tak, aby były one korzystne i dobrze przyjęte przez pracowników; poznali główne przyczyny strachu przed przemianami, a także sposoby przekonywania innych do swojego zdania. Przedyskutowali również przedstawione w prezentacji wyniki badań dotyczących m.in. czy strategii prowadzenia działalności wśród 8000 najprężniej działających firm na świecie czy aktywności poszczególnych grup członków przedsiębiorstw we wprowadzaniu zmian . Dowiedzieli się, że największy sukces można osiągnąć, gdy firma skupi się na pewnej konkretnej działalności, by być z nią kojarzona, zamiast rozwijać się w wielu branżach naraz.
Druga część wykładu miała charakter warsztatów: podzieleni na grupy uczestnicy otrzymali krótką informację o działalności prowadzonej przez pewne przedsiębiorstwo budowlane wraz z analizą rynku. Ich zadaniem było wykonać analizę SWOT owej firmy, określić problem, z jakim się boryka, a następnie zaproponować zmiany, których można by dokonać, aby zapewnić jej przetrwanie. Musieli się przy tym wykazać przenikliwością i nie lada pomysłowością!
Zajęcia zostały bardzo dobrze odebrane przez uczniów, a zdobyta w ich trakcie wiedza i umiejętność wykorzystania jej w praktyce z pewnością nieraz jeszcze bardzo im się przyda.