SKE w Warszawie

Galeria

6 grudnia 2017 r. członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego "EUROSTOP" oraz uczniowie klasy I e wyruszyli do Warszawy.

Celem wyjazdu były warsztaty w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz spektakl "Król Edyp" w Teatrze Dramatycznym. Wizytę w stolicy młodzież rozpoczęła od spotkania z pracownikami Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, czyli placówki dyplomatycznej struktur europejskich mieszczącej się w Warszawie. Podczas prezentacji poświęconej polityce młodzieżowej Unii Europejskiej licealiści otrzymali rzetelne informacje o możliwościach zdobycia wiedzy i umiejętności poprzez studia bądź staże zagraniczne a także formy pozaszkolne, w tym wolontariat europejski. Młodzieży przybliżony został Program Erasmus+, umożliwiający międzynarodowe wymiany doświadczeń, wolontariat czy szkolenia młodzieży i osób z nią pracujących.
Po wizycie w europejskiej instytucji przyszedł czas na spacer po pięknych uliczkach Starego Miasta. O zbliżających się świętach przypomniał wszystkim bożonarodzeniowy jarmark na Placu Zamkowym, podczas którego można było kupić oryginalne prezenty świąteczne dla najbliższych, przysmaki na wigilijny stół oraz po prostu poczuć atmosferę Bożego Narodzenia.
Długo wyczekiwanym punktem programu był natomiast spektakl „Król Edyp” wyreżyserowany przez Jakuba Kroftę w Teatrze Dramatycznym. Antyczna tragedia Sofoklesa, w doskonałym i bliskim młodemu odbiorcy przekładzie Antoniego Libery, to opowieść o władzy i nieuchronności losu. Znane widzom losy Edypa stają się jeszcze bardziej wymowne i tragiczne dzięki doskonałej grze aktorskiej Sławomira Grzymkowskiego w roli Edypa, Adama Ferencego jako Kreona czy Olgierda Łukaszewicza jako Tyrezjasza. Reżyser spektaklu, eksponując problem władzy i szczęścia, udowodnił, że grecki antyczny dramat nadal może być aktualny. Z pewnością atutem tego poruszającego przedstawienia są chór i warstwa muzyczna, która podkreśla wzniosłość wydarzeń oraz buduje nastrój nadciągającej katastrofy.
Wizyta w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce to tylko przedsmak przyszłorocznych planów Klubu Europejskiego, który 18 kwietnia 2018 r. odwiedzi gmach Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.