SKE w Warszawie

Galeria

31 marca 2017 r. uczniowie klas I a i II c, w ramach wyjazdu zorganizowanego przez Szkolny Klub Europejski "EUROSTOP", wyruszyli do Warszawy. Przed nimi czekało spotkanie w Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct oraz spektakl w stołecznym Och- Teatrze, prowadzonym przez wybitną polską aktorkę Krystynę Jandę.

Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct, gdzie licealiści uczestniczyli w warsztatach dotyczących Unii Europejskiej, powołanych przez nią instytucji oraz tworzonego prawa i programów dla krajów członkowskich. Europe Direct to ośrodki Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego stanowiące jedno z najważniejszy narzędzi komunikacyjnych UE z obywatelami. Instytucja ta zajmuje się udzielaniem odpowiedzi na pytania związane z funkcjonowaniem Unii, a także rozpowszechnianiem wiedzy na temat szans i możliwości, jakie organizacja stwarza młodym Europejczykom.
Następnie uczniowie, korzystając z pięknej pogody, udali się na spacer przez zabytkowe Stare Miasto i jedną z najbardziej atrakcyjnych ulic stolicy - Nowy Świat. Długo wyczekiwanym punktem wycieczki był spektakl pt. „Lekcje stepowania” w Och- Teatrze. Sztuka Richarda Harrisa grana była na wielu europejskich scenach, a w latach 90. powstał film, w którym główną rolę zagrała Liza Minnelli. Przedstawienie łączy komedię z wątkami obyczajowymi i dużą dawką tańca. Bohaterami są uczestnicy kursu stepowania. Każdy z nich jest inny, ma swoje życiowe problemy i własne powody, dla których uczęszcza na te lekcje. Jednak coś ich łączy – zajęcia ze stepowania są dla nich sposobem na oderwanie się od codziennych trosk. W szkółce, którą kieruje Mavis (Anna Iberszer) i towarzysząca jej akompaniatorka pani Fraser (Krystyna Tkacz), uczniowie starają się opanować podstawy tańca. Jednak kroki i zasady są tylko tłem kwestii zasadniczej, czyli relacji i interakcji rodzących się w grupie bardzo różnych ludzi. Do finałowego występu muszą nie tylko opanować pewne umiejętności taneczne, lecz także przezwyciężyć zahamowania i konflikty osobiste. Mimo że bohaterowie zmagali się z poważnymi problemami, potrafili cieszyć się życiem. Cechowała ich niezwykła żywiołowość i poczucie humoru. W spektaklu Krystyny Jandy można zobaczyć najpopularniejsze obecnie aktorki znane z seriali telewizyjnych, m.in. Elżbietę Romanowską, Katarzynę Żak, Izabelę Dąbrowską, Joannę Moro czy Marię Winiarską. Spektakl okazał się wspaniałym widowiskiem, a aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po przedstawieniu zadowoleni, lecz nieco zmęczeni uczniowie udali się w drogę powrotną do Lubartowa. Wycieczkę Klubu zorganizował p. Konrad Pcian, a opiekę nad młodzieżą sprawowały panie Małgorzata Milanowska -Jednous i Aleksandra Solarz.

Anna Romanek, 2c