Licealiści z Dwójki zdobywali szczyty Tatr

Licealiści z Dwójki zdobywali szczyty Tatr_11

27 września uczniowie klas 2a, 2d i 3e z II LO, pod opieką Ewy Biernackiej, Katarzyny Płaszczewskiej, Izabelli Bącławek, Katarzyny Kowalczyk i Pawła Pasikowskiego, wyruszyli do stolicy polskich gór, Zakopanego, by stamtąd przemierzać tatrzańskie szlaki.

Młodzież już przed wyjazdem podzieliła się na dwie grupy: podstawową i zaawansowaną. Ci, którzy spróbowali swoich sił w grupie zaawansowanej, wybrali się w wyższe partie gór razem z panem Michałem Ślusarczykiem - przewodnikiem tatrzańskim, ratownikiem TOPR oraz instruktorem narciarstwa, natomiast grupa podstawowa udała się na wędrówkę po Dolinie Kościeliskiej, która znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i jest drugą co do wielkości doliną polskich Tatr.

Podczas wypraw obu grup nie zabrakło elementów edukacji. Przemierzanie górskich szlaków to świetna okazja, by omówić zagadnienia z zakresu topografii, geologii, geomorfologii i biogeografii Tatr. Szczególną uwagę zwrócono na zjawiska polodowcowe i zjawiska krasowe, których efekty podziwiali uczestnicy wycieczki niemal na każdym kroku.

Pierwszego dnia grupa zaawansowana wyruszyła z Kuźnic w kierunku Schroniska PTTK na Hali Kondratowej, a stamtąd w stronę Kondrackiej Przełęczy. Dwunastu śmiałków weszło wraz z przewodnikiem na Giewont, a potem już z całą grupą zeszli z gór Doliną Małej Łąki. Przy zejściu nie obyło się bez przygód, ponieważ trasa była śliska, jednak nie zabrakło dżentelmenów, którzy służyli pomocą. W tym samym czasie grupa podstawowa z panem Jakubem Brzosko - przewodnikiem tatrzańskim, ratownikiem TOPR, współorganizatorem i wieloletnim dyrektorem artystycznym Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem oraz zdobywcą Pucharu Polski w skialpinizmie - wyruszyła z parkingu Wierch Poroniec na Rusinową Polanę, po drodze odwiedzając Sanktuarium MB Jaworznickiej na Wiktorówkach z symbolicznym cmentarzem ofiar gór. Po całodniowym wysiłku uczniowie z obu grup wrócili do pensjonatu, gdzie zjedli obiadokolację oraz spędzili razem czas.

Kolejnego dnia grupa zaawansowana wyruszyła wcześnie rano na szlak. Głównym celem wyprawy była Dolina Pięciu Stawów, jednak, jak się okazało, siły znalazły się również na to, żeby dojść przez Świstową Czubę do Morskiego Oka. Grupa podstawowa natomiast  przemierzała szlak wiodący przez Dolinę Kościeliską, gdzie wcześniej znajdował się ośrodek hutniczy, wypasano owce, a dołem pędził trakt kupiecki. Teraz dolina jest bardzo urokliwa i atrakcyjna krajobrazowo.

Ostatni dzień pobytu w górach obie grupy spędziły razem -  wszyscy uczestnicy wycieczki w Tatry wjechali kolejką na Gubałówkę, gdzie podziwiali panoramę Tatr i robili pamiątkowe zdjęcia, a prawdziwą atrakcją okazał się zjazd wyciągiem krzesełkowym z Butorowego Wierchu, z którego jeszcze raz można było podziwiać piękno gór.

Nasz pobyt w Zakopanem zakończyliśmy spacerem po Krupówkach, gdzie mieliśmy okazję kupić pamiątki i zjeść posiłek przed powrotną podróżą do Lubartowa. W Tatrach spotkało nas wiele wyzwań, w tym zmienna pogoda. Trudno uwierzyć, ale w wyższych partiach gór leży już śnieg. Jednak pięknych wrażeń było tyle, że szkolny wyjazd niewątpliwie zaszczepił w nas długoletnią miłość do gór.

Wycieczka była świetnym sposobem na integrację zarówno klasową, jak i międzyklasową. Przy okazji była źródłem pięknych widoków i niezapomnianych wspomnień.

Zuzanna Tomasiak kl. II d

Klauzula informacyjna


Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informuję, iż:

 1. Administratorem danych osobowych jest II Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Firleja z siedzibą w 21-100 Lubartów, ul. Lubelska 68
 2. Kontakt do inspektora ochrony danych w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie - e-mail:rodoinspektor@interia.eu
 3. Dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji procesu edukacyjnego w II LO w Lubartowie na podstawie art. 6 ust. 1 c) (tj. wykonanie obowiązku prawnego wynikającego w szczególności z Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe) i art. 9 ust. 2 c) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r.

  Podstawa do przetwarzania danych osobowych zależna jest od rodzaju operacji, jakie wykonywane są na danych osobowych.

 4. Dane osobowe będą przechowywane przez II LO w Lubartowie zgodnie z Jednolitym rzeczowym wykazem akt II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie.
 5. Odbiorcami danych osobowych są wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.
 6. W związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługują Pani / Panu następujące prawa:
  a) prawo dostępu do treści danych (zgodnie z art. 15 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.);
  b) prawo do sprostowania danych (zgodnie z art. 16 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.);
  c) prawo do usunięcia danych (zgodnie z art. 17 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.);
  d) prawo do ograniczenia przetwarzania danych (zgodnie z art. 18 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych);
  e) prawo do przenoszenia danych (zgodnie z art. 20 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.);
  f) prawo do wniesienia sprzeciwu (zgodnie z art. 21 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.),
  g) prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem;
  h) prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych Panią / Pana dotyczących narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.


  Dane osobowe nie są przetwarzane przez administratora danych w sposób zautomatyzowany i nie są poddawane profilowaniu.

  Dane osobowe nie są przekazywane do państw trzecich, z wyjątkiem sytuacji przewidzianych w przepisach prawa.