Licealiści z Dwójki zdobywali szczyty Tatr
27 września uczniowie klas 2a, 2d i 3e z II LO, pod opieką Ewy Biernackiej, Katarzyny Płaszczewskiej, Izabelli Bącławek, Katarzyny Kowalczyk i Pawła Pasikowskiego, wyruszyli do stolicy polskich gór, Zakopanego, by stamtąd przemierzać tatrzańskie szlaki.
Młodzież już przed wyjazdem podzieliła się na dwie grupy: podstawową i zaawansowaną. Ci, którzy spróbowali swoich sił w grupie zaawansowanej, wybrali się w wyższe partie gór razem z panem Michałem Ślusarczykiem - przewodnikiem tatrzańskim, ratownikiem TOPR oraz instruktorem narciarstwa, natomiast grupa podstawowa udała się na wędrówkę po Dolinie Kościeliskiej, która znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i jest drugą co do wielkości doliną polskich Tatr.
Podczas wypraw obu grup nie zabrakło elementów edukacji. Przemierzanie górskich szlaków to świetna okazja, by omówić zagadnienia z zakresu topografii, geologii, geomorfologii i biogeografii Tatr. Szczególną uwagę zwrócono na zjawiska polodowcowe i zjawiska krasowe, których efekty podziwiali uczestnicy wycieczki niemal na każdym kroku.
Pierwszego dnia grupa zaawansowana wyruszyła z Kuźnic w kierunku Schroniska PTTK na Hali Kondratowej, a stamtąd w stronę Kondrackiej Przełęczy. Dwunastu śmiałków weszło wraz z przewodnikiem na Giewont, a potem już z całą grupą zeszli z gór Doliną Małej Łąki. Przy zejściu nie obyło się bez przygód, ponieważ trasa była śliska, jednak nie zabrakło dżentelmenów, którzy służyli pomocą. W tym samym czasie grupa podstawowa z panem Jakubem Brzosko - przewodnikiem tatrzańskim, ratownikiem TOPR, współorganizatorem i wieloletnim dyrektorem artystycznym Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem oraz zdobywcą Pucharu Polski w skialpinizmie - wyruszyła z parkingu Wierch Poroniec na Rusinową Polanę, po drodze odwiedzając Sanktuarium MB Jaworznickiej na Wiktorówkach z symbolicznym cmentarzem ofiar gór. Po całodniowym wysiłku uczniowie z obu grup wrócili do pensjonatu, gdzie zjedli obiadokolację oraz spędzili razem czas.
Kolejnego dnia grupa zaawansowana wyruszyła wcześnie rano na szlak. Głównym celem wyprawy była Dolina Pięciu Stawów, jednak, jak się okazało, siły znalazły się również na to, żeby dojść przez Świstową Czubę do Morskiego Oka. Grupa podstawowa natomiast przemierzała szlak wiodący przez Dolinę Kościeliską, gdzie wcześniej znajdował się ośrodek hutniczy, wypasano owce, a dołem pędził trakt kupiecki. Teraz dolina jest bardzo urokliwa i atrakcyjna krajobrazowo.
Ostatni dzień pobytu w górach obie grupy spędziły razem - wszyscy uczestnicy wycieczki w Tatry wjechali kolejką na Gubałówkę, gdzie podziwiali panoramę Tatr i robili pamiątkowe zdjęcia, a prawdziwą atrakcją okazał się zjazd wyciągiem krzesełkowym z Butorowego Wierchu, z którego jeszcze raz można było podziwiać piękno gór.
Nasz pobyt w Zakopanem zakończyliśmy spacerem po Krupówkach, gdzie mieliśmy okazję kupić pamiątki i zjeść posiłek przed powrotną podróżą do Lubartowa. W Tatrach spotkało nas wiele wyzwań, w tym zmienna pogoda. Trudno uwierzyć, ale w wyższych partiach gór leży już śnieg. Jednak pięknych wrażeń było tyle, że szkolny wyjazd niewątpliwie zaszczepił w nas długoletnią miłość do gór.
Wycieczka była świetnym sposobem na integrację zarówno klasową, jak i międzyklasową. Przy okazji była źródłem pięknych widoków i niezapomnianych wspomnień.
Zuzanna Tomasiak kl. II d