IIC w Bieszczadach – relacja

IIC w Bieszczadach_7

W niedzielę 19 września o godzinie 5:30 wyruszyliśmy z Lubartowa w kierunku Sanoka. Spakowaliśmy wszystkie bagaże i zajęliśmy miejsca w autobusie. Na wycieczkę wybrało się 25 osób, a opiekunami byli nasz wychowawca Rafał Wrotkowski i Pan Adam Sabat oraz dwie absolwentki naszego liceum Justyna i Ania. Na wycieczkę pojechała tylko nasza klasa, więc był to świetny czas na wspólną integrację.

Podróż minęła nam bardzo miło, w międzyczasie rozmawialiśmy ze sobą i mieliśmy czas na drzemkę. Około godziny 10:00 dotarliśmy do pierwszego celu naszej trzydniowej wycieczki. Ponieważ Sanok to rodzinne miasto profesora Sabata, otrzymaliśmy od niego ciekawą lekcję historii i dowiedzieliśmy się wielu nowych informacji. Zwiedziliśmy rynek oraz cerkiew greckokatolicką. Zatrzymaliśmy się także przy Pomniku Synomie Ziemi Sanockiej Poległym i Pomordowanym za Polskę, który znajduje się na placu św. Jana. Z tego miejsca dostrzec mogliśmy również panoramę Sanoka. Następną atrakcją był Zamek Królewski, w którym znajduje się galeria malarstwa Zdzisława Beksińskiego, ale także inne bardzo ciekawe eksponaty. Obrazy Beksińskiego uświadomiły nam jak wiele jest różnych stylów w sztuce i że każdy z nich ma swój specyficzny wyraz. Galeria była po prostu idealnym miejscem na wyciszenie się i własne refleksje. Przyznam również, że niektóre z obrazów były przerażające i drastyczne, ale uważam, że jest to jeden z aspektów ukazujących, jak oryginalna jest twórczość tego artysty oraz że nie da się przejść obok niej obojętnie.

Gdy zakończyliśmy zwiedzanie Sanoka, udaliśmy się w dalszą podróż. Około godziny 14:00 dotarliśmy nad Solinę, która była następnym punktem na trasie wycieczki tamtego niedzielnego popołudnia. Wtedy też wybraliśmy się na krótki spacer po zaporze, która usytuowana jest nad Jeziorem Solińskim. Po krótkim spacerze ponownie wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w stronę ośrodka wypoczynkowego, w którym mieliśmy nocować w czasie wyjazdu. Znajduje się on w małej i spokojnej wsi o nazwie Wetlina. Po dotarciu na miejsce, zakwaterowaliśmy się w pensjonacie i rozpakowaliśmy bagaże. Następnie o godzinie 16:00 zjedliśmy posiłek, a zaraz po nim profesorowie zabrali nas na krótki spacer po okolicy w celu zapoznania się z nowym miejscem. Po powrocie zasiedliśmy za dużym stołem znajdującym się przy pokojach i zaczęliśmy grać w planszówki. Był to świetny czas na jeszcze lepsze zapoznanie się i integrację.

Następnego dnia o godzinie 8:00 zeszliśmy na śniadanie. Po posiłku spakowaliśmy się i wyruszyliśmy w stronę wsi Wołosate. W czasie jazdy profesor Sabat przedstawił nam kilka kolejnych ciekawostek historycznych. Po około 40 minutach podróży rozpoczęliśmy wyprawę na szczyt Tarnicy. Mimo niesprzyjającej pogody, walcząc z własnymi słabościami, w końcu wszyscy dotarliśmy na upragniony szczyt. Zrobiliśmy tam pamiątkowe zdjęcia i po chwili odpoczynku ruszyliśmy w dół. Wtedy też podzieliliśmy się na dwie grupy, które pokonały różne trasy powrotne. Cała przeprawa tamtego dnia zajęła nam ponad 6 godzin. Po zejściu z Tarnicy czekał na nas autobus, którym powróciliśmy do naszego pensjonatu i udaliśmy się na posiłek. Następnie otrzymaliśmy czas wolny dla siebie. Był to kolejny bardzo mile spędzony wieczór w klasowym gronie.

We wtorek ponownie wybraliśmy się w góry. Tym razem celem była Połonina Caryńska. Była to kolejna wymagająca dużego wysiłku trasa. Gdy przeszliśmy ostanie najcięższe podejście, ujrzeliśmy niesamowite widoki. Tamtego dnia pogodna dopisywała nam bardzo i w końcu mogliśmy ujrzeć góry w całej okazałości. Widoki były niesamowite i robiły ogromne wrażenie. Tam również usiedliśmy sobie na chwilę, aby delektować się widokami i cieszyć wielkością Bieszczad. W czasie odpoczynku mogliśmy również usłyszeć kilka bardzo ciekawych historii naszych profesorów związanych z ich poprzednimi wyprawami w góry. Po krótkiej przerwie zaczęliśmy schodzić ze zdobytej Połoniny. Kiedy zeszliśmy do Ustrzyk Górnych, dostaliśmy chwilę czasu na zakup pamiątek, a następne wsiedliśmy do autokaru, który zabrał nas do naszego ośrodka noclegowego. Wieczór spędziliśmy ponownie rozmawiając i grając w planszówki.

Środa była już niestety dniem odprawy. O godzinie 9:00 opuściliśmy Piotrową Polanę i wyruszyliśmy w stronę Krasiczyna. W mieście tym zwiedziliśmy zamek i odbyliśmy krótki spacer po wspaniałym parku. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był Przemyśl. Tam profesorowie oprowadzili nas po mieście i ogłosili czas wolny na posiłek. Około godziny 14:00 wyruszyliśmy z Przemyśla w kierunku Lublina. Podróż minęła nam bezpiecznie i bez żadnych problemów. Chwilę po godzinie 18:00 dotarliśmy do Lubartowa, gdzie czekali na nas rodzice.

Cztery dni wycieczki wspominamy wyjątkowo. Wielu z nas przezwyciężyło trudności i pokazało, że nigdy nie można się poddawać. Góry uświadomiły nam, że trzeba włożyć wiele trudu, aby dotrzeć do upragnionego celu, ale widoki na szczycie są tego warte. Wszyscy razem zintegrowaliśmy się jeszcze bardziej i zawiązaliśmy mocniejsze relacje. Wycieczka była bardzo udana. Zdobyliśmy podczas niej nowe doświadczenia i zapamiętamy z niej na pewno wiele niesamowitych chwil, które będą wracać jeszcze nie jeden raz w naszej pamięci. Nie możemy się już doczekać następnej takiej przygody!

Dominika Karczewska, IIC

Klauzula informacyjna


Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informuję, iż:

 1. Administratorem danych osobowych jest II Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Firleja z siedzibą w 21-100 Lubartów, ul. Lubelska 68
 2. Kontakt do inspektora ochrony danych w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie - e-mail:rodoinspektor@interia.eu
 3. Dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji procesu edukacyjnego w II LO w Lubartowie na podstawie art. 6 ust. 1 c) (tj. wykonanie obowiązku prawnego wynikającego w szczególności z Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe) i art. 9 ust. 2 c) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r.

  Podstawa do przetwarzania danych osobowych zależna jest od rodzaju operacji, jakie wykonywane są na danych osobowych.

 4. Dane osobowe będą przechowywane przez II LO w Lubartowie zgodnie z Jednolitym rzeczowym wykazem akt II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie.
 5. Odbiorcami danych osobowych są wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.
 6. W związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługują Pani / Panu następujące prawa:
  a) prawo dostępu do treści danych (zgodnie z art. 15 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.);
  b) prawo do sprostowania danych (zgodnie z art. 16 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.);
  c) prawo do usunięcia danych (zgodnie z art. 17 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.);
  d) prawo do ograniczenia przetwarzania danych (zgodnie z art. 18 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych);
  e) prawo do przenoszenia danych (zgodnie z art. 20 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.);
  f) prawo do wniesienia sprzeciwu (zgodnie z art. 21 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.),
  g) prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem;
  h) prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych Panią / Pana dotyczących narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.


  Dane osobowe nie są przetwarzane przez administratora danych w sposób zautomatyzowany i nie są poddawane profilowaniu.

  Dane osobowe nie są przekazywane do państw trzecich, z wyjątkiem sytuacji przewidzianych w przepisach prawa.