Polskie nowele w II LO

Narodowe Czytanie 2019 w II LO_22

            19 września nasza szkoła po raz kolejny dołączyła do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, która promuje nie tylko czytelnictwo, ale także znajomość klasyki polskiej literatury.

            Narodowe Czytanie jest organizowane od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a podczas następnych edycji czytano m.in. „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa czy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Akcję, podobnie jak poprzednio, swoim honorowym patronatem objęła Para Prezydencka. Do tegorocznej, ósmej już edycji Narodowego Czytania  Para Prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów.

            W naszej szkole akcję zainaugurowała Pani Dyrektor Halina Zdunek, która zaprezentowała fragment „Orki” Władysława Stanisława Reymonta. W Narodowym Czytaniu uczestniczyły wszystkie klasy pierwsze. Przedstawiciele każdej z klas odczytali fragmenty wybranych utworów. Były to nowele: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Rozdzióbią nas kruki, wrony...” Stefana Żeromskiego oraz „Sachem” Henryka Sienkiewicza.

            Licealiści bardzo chętnie zaangażowali się we wspólne czytanie i słuchanie polskich nowel.

Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że są to teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

            Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy interpretacją wybranych utworów zechcieli współtworzyć akcję Narodowego Czytania w naszej szkole. Ta niecodzienna lekcja z pewnością skłoniła wielu, by powrócić do lektury polskich nowel. Zachęcamy także do indywidualnego odkrywania piękna innych tekstów polskiej literatury.