"Biznes Lubelskie z Klasą"
Dnia 18 września 2018 r. młodzież z II LO działająca w Kole Szkolnych Przedsiębiorców udała się wraz z opiekunem, panią Elżbietą Mizio, na konferencję do Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Głównym jej celem było uświadomienie młodym ludziom, jak ważna w życiu jest przedsiębiorczość i jak rozpocząć swoją działalność w biznesie. Uczniowie szukali na te pytania odpowiedzi i uczyli się, wykorzystywać swoje cechy przedsiębiorcze w teraźniejszości oraz przyszłości. Moderatorem spotkania był Filip Chajzer, znany prezenter radiowy i telewizyjny.
Pierwszy zaprezentował się zespół Spice Gears. Jest to grupa licealistów z Kraśnika, która robi to, co kocha - czyli tworzy roboty. Swoje prace uczniowie prezentują na całym świecie, biorą oni udział w konkursach i wygrywają międzynarodowe turnieje, a co za tym idzie - zyskują sławę oraz możliwość podróżowania po całym świecie. Grupa Spice Gears jest jedyną jedyną tego typu w Polsce, dlatego jej członkowie zachęcają innych młodych ludzi do dołączenia do nich. Następnie wystąpił Michał Misztal, trener biznesu pomagający młodym ludziom odnajdywać swoje pasje i wykorzystywać możliwości, który sam jest pomysłodawcą i założycielem Biłgoraj Bizness Class.
Kolejnym punktem konferencji był panel dyskusyjny "U Dyrektora", zatytułowany "Klasa, biznes klasa, Biznes Lubelskie z Klasą”, w którym wystąpili: Marcel Niezgoda - dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, Dariusz Głuchowski- mentor Spice Gears, Bogdan Księżopolski - dyrektor Instytutu Informatyki UMCS i pomysłodawca Akademii Programowania, Paweł Bącal - Wicemarszałek Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego oraz Bartosz Łopiński – prezes Billenium. Moderatorem tej części spotkania był Artur Habza - dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.
Trzecia część spotkania odbyła się pod hasłem "Dlaczego chcę być aktywny, dlaczego chcę być przedsiębiorczy?”. Autorem tego wystąpienia był Karol Karczewski, który opowiadał o związku pomiędzy przedsiębiorstwem a ryzykiem, optymalizmem i networkingiem. Następnie Mateusz Małyska zaprezentował organizację Sempre a Frente, która została założona w 2010 roku po to, by wspierać uczestnictwo młodych ludzi w życiu społecznym i promować aktywne postawy obywatelskie. Fundacja organizuje również wymiany międzynarodowe.
Konferencję z młodymi przedsiębiorcami podsumował Filip Chajzer, który podzielił się swoimi doświadczeniami w prowadzeniu biznesu oraz w promowaniu swojej osoby w social mediach. Z pewnością dla młodzieży, która pragnie być przedsiębiorcza i chce w przyszłości dobrze wykorzystać swoje zainteresowania, konferencja ta była bardzo cennym doświadczeniem. Przyjemna atmosfera oraz możliwość dyskusji i poszerzenia wiedzy z pewnością zachęcą uczniów do udziału w kolejnych tego typu spotkaniach.