"Góry to fascynujące laboratorium"
22 listopada 2018 roku w II LO odbyło się dziesiąte już spotkanie w ramach projektu „Góry to fascynujące laboratorium”. Tym razem mieliśmy zaszczyt gościć panią Annę Łubińską - miłośniczkę gór i pasjonatkę wspinaczki wysokogórskiej.
W swej prezentacji, opatrzonej autorskimi fotografiami, pani Anna przedstawiła członkom SKKT „Azymut”, jak po kolei zdobywała najwyższe szczyty górskie. Nasz gość swą wypowiedź zaczął od historii związanej z Grossglockner (3798 m n.p.m.) - jest to najwyższy szczyt Austrii, który został zdobyty stylem alpejskim. Uczestnicy spotkania byli pod ogromnym wrażeniem epizodu, jaki rozegrał się podczas wejścia pani Anna na, wydawać by się mogło, łatwą górę Kilimandżaro. Po tej wyprawie inne szczyty, jak Mont Blanc w Alpach, Tubkal w Atlasie czy Elbrus na Kaukazie, były już tylko na wyciągnięcie ręki. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali historii związanej z Kazbekiem, gdyż niektórzy z nich mieli okazję widzieć tę górę na żywo podczas wycieczki SKKT „Azymut” do Gruzji. Pani Ania wyznała, że wspinaczka staje się dla alpinisty także barierą, którą bardzo ciężko pokonać. Uporczywym szczytem była dla niej góra Aconcagua, która nie pozwoliła naszej pasjonatce pokonać się za pierwszym razem. Mimo wszystkich przeciwności, nasz gość dążył do wytyczonego celu – przy drugim podejściu góra Aconcagua (6962 m n.p.m.) była łaskawsza i pozwoliła alpinistce stanąć na szczycie dnia 15 lutego 2018 roku, o godz. 14.50 czasu argentyńskiego. Wejście to było poprzedzone aklimatyzacją na szczycie na Bonetta (5100 m n.p.m.). Piękną inicjatywą, którą pochwaliła się pasjonatka, było zainspirowanie syna do podjęcia trudu wspinaczki, a ich wspólnych sukcesem jest zdobycie greckiego szczytu Kalymnos. Uczniowie chętnie zadawali pytania dotyczące przygotowań do wypraw, a także stylów wspinaczki. Warto dodać, że wykład ten cieszył się dużą popularnością wśród uczniów naszego liceum. Upamiętniliśmy to wydarzenie wspólnym zdjęciem, a następnie mogliśmy skorzystać ze słodkiego poczęstunku przygotowanego przez Zarząd SKKT „Azymut”. Z lekcji tej mogliśmy nauczyć się o wiele więcej, niż się spodziewaliśmy. Przekonaliśmy się, że niepowodzenia nie powinny nas zniechęcać do dalszych prób, dzięki temu spotkaniu wiemy, że niemożliwe staje się możliwe, potrzeba tylko chęci, zdrowego rozsądku i psychicznego przygotowania. Powinniśmy dbać o własny rozwój i nie bać się podejmować trudnych decyzji. Po więcej informacji o wyprawach pani Anny Łubińskiej i jej syna odsyłamy na Instagram: mymountainsmylife.
Jesteśmy wdzięczni opiekunom SKKT Azymut: pani Katarzynie Płaszczewskiej i panu Łukaszowi Wasylukowi, którzy są inicjatorami spotkań z cyklu „Góry to fascynujące laboratorium”; dzięki nim jesteśmy bardziej zmotywowani do działania oraz mamy szansę poznać inspirujących, wartościowych ludzi i dążyć do realizowania własnych marzeń.
Maja Nieznaj, kl. II C