„Anything but a Backpack Day” w II LO

„Anything but a Backpack Day” w II LO_1

Szkolny plecak to jedna z najbardziej przydatnych uczniom rzeczy w szkole. Służy uczniom każdego dnia. W środę 16 marca br. Samorząd Uczniowski II LO w Lubartowie zorganizował „Anything but a Backpack Day” – czyli dzień, w którym tradycyjny plecak szkolny można było zamienić na… cokolwiek innego!

Jak zwykle nasi uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i kreatywnością!

„Anything but a Backpack Day” w II LO!

O całą akcję postanowiliśmy zapytać przewodniczącego Samorządu – Mateusza Mroczka.

 

P: Skąd pomysł na dzisiejsze wydarzenie w naszej szkole?

M: Pomysł na wydarzenie, które miało dziś miejsce narodził się podczas jednego ze spotkań Samorządu Uczniowskiego na początku marca. Dzień bez plecaka został początkowo wymyślony w kwestii bezpieczeństwa po strzelaninach w szkołach w Ameryce, ale później przerodził się w znany nam szalony pomysł. W Polskich szkołach stanowi on formę zabawy, więc podczas spotkania niemal natychmiast zyskał on poparcie.

P: Czyli dzisiejsze wydarzenie ma na celu dobrą zabawę. Jak dużo osób wzięło dziś udział i jak to wszystko wyglądało?

M: Praktycznie każda osoba z każdej klasy zaangażowała się w dzisiejszym wydarzeniu, przynosząc naprawdę różne przedmioty. Niektórzy nauczyciele również postanowili wziąć udział w akcji przynosząc swoje rzeczy w czymś innym niż zwykle. Na pewno wszyscy byli ciekawi co przyniosą inni.

P: Jakie znaczenie dla uczniów miał dzień bez plecaka?

M: Uważam, że takie pomysły sprzyjają rozwojowi relacji między uczniami oraz ich integracji. Odwrócenie uwagi od zazwyczaj monotonnej szkolnej rzeczywistości oceniam na naprawdę pozytywny zabieg. W dzisiejszym dniu można było odczuć jakby cała szkoła była jednością - każdy ze sobą rozmawiał, poznawały się nowe osoby, ludzie mieli pretekst do rozmów. Zaczynając od robienia zdjęć i filmików, aż po konkurs na najlepsze klasowe zdjęcie, kończąc na mini-wywiadach z uczniami- zafascynowanie dzisiejszym dniem było naprawdę duże i myślę, że ograniczyło również samotne przebywanie na korytarzu w telefonie lub gdzieś z boku bez jakiegokolwiek zaangażowania. Takie akcje uważam za okazje do rozwoju szkoły oraz uczniów - poprzez koordynowanie takich wydarzeń, przeprowadzanie wywiadów bądź po prostu zgrania się ze wszystkimi i odkrywaniem różnych talentów. Myślę że nasza szkoła jest bardzo dobrym przykładem rozwoju w różnych kierunkach i przyjaznej atmosfery.

Inni uczniowie również wypowiedzieli się na temat akcji:

Asia Skrzypiec Ia: Wzięłam ze sobą namiot, uprzedzając pytanie – myślę że w środku zmieściłoby się tak z 5 osób. Biorąc namiot do szkoły, chciałam przede wszystkim żeby wychodziły ładne zdjęcia, uznałam że każdy będzie przynosił bardzo podobne rzeczy w których można nosić przybory szkolne więc postanowiłam trochę się wyróżnić, uznałam również że jak ktoś wejdzie do namiotu to będzie bardzo fajny sposób na spędzenie przerwy. Ten dzień jest naprawdę fajny. Na przykład dzisiaj uczniowie z mojej klasy, koledzy i koleżanki zachowują się jak szaleni przez te rzeczy, ale bardzo mi się to podoba- jestem za takimi inicjatywami i chcę, żeby było ich jak najwięcej. Super akcja, można pojeździć sobie takim wózkiem, popatrzeć na ludzi, którzy przynoszą kreatywne rzeczy.

Kacper Nowak, Jakub Dobroczyński: Wzięliśmy ze sobą kajak do pływania. Wiedzieliśmy że nikt nas nie przebije i wygramy konkurs na najbardziej kreatywne zdjęcie klasowe.Zdobycie takiego kajaku jest bardzo trudne, nosimy go we dwóch – najciężej jest po schodach. Mimo to waga nie ma dla nas znaczenia i dajemy radę. Jest to świetny pomysł – fajnie jest kiedy ludzie mogą się wykazać kreatywnością. Sam dzień bez plecaków jest czymś zupełnie odbiegającym od codziennego dnia, jest jakoś tak inaczej.

Jakub Sadowski IIIj: Ja przyniosłem oponę. Widziałem kiedyś coś z oponą na takim dniu w innym szkole i stwierdziłem, że właśnie ją wezmę. Jest świetna i super się bawię.

Iga Kawałek Ib: Przyniosłam skrzynkę na narzędzia mojego taty. Tata w sumie zasugerował mi to, że mogę wziąć, będzie śmiesznie a nie będę musiała jej nosić tylko będę mogła ją ciągnąć. Dla mnie to jest spoko pomysł, bo tak jak dzisiaj po prostu chciało mi się przyjść do szkoły. Wiedziałam, że będzie śmiesznie i miałam rację.

Agata Lipska IIIj: Wzięłam ze sobą wózek, który ma z 10 lat. Sama się w nim wychowałam, ale wszystkie swoje lalki też wychowałam właśnie w nim. Ten pomysł jest bardzo super!

Klauzula informacyjna


Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informuję, iż:

 1. Administratorem danych osobowych jest II Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Firleja z siedzibą w 21-100 Lubartów, ul. Lubelska 68
 2. Kontakt do inspektora ochrony danych w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie - e-mail:rodoinspektor@interia.eu
 3. Dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji procesu edukacyjnego w II LO w Lubartowie na podstawie art. 6 ust. 1 c) (tj. wykonanie obowiązku prawnego wynikającego w szczególności z Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe) i art. 9 ust. 2 c) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r.

  Podstawa do przetwarzania danych osobowych zależna jest od rodzaju operacji, jakie wykonywane są na danych osobowych.

 4. Dane osobowe będą przechowywane przez II LO w Lubartowie zgodnie z Jednolitym rzeczowym wykazem akt II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie.
 5. Odbiorcami danych osobowych są wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.
 6. W związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługują Pani / Panu następujące prawa:
  a) prawo dostępu do treści danych (zgodnie z art. 15 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.);
  b) prawo do sprostowania danych (zgodnie z art. 16 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.);
  c) prawo do usunięcia danych (zgodnie z art. 17 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.);
  d) prawo do ograniczenia przetwarzania danych (zgodnie z art. 18 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych);
  e) prawo do przenoszenia danych (zgodnie z art. 20 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.);
  f) prawo do wniesienia sprzeciwu (zgodnie z art. 21 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.),
  g) prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem;
  h) prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych Panią / Pana dotyczących narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.


  Dane osobowe nie są przetwarzane przez administratora danych w sposób zautomatyzowany i nie są poddawane profilowaniu.

  Dane osobowe nie są przekazywane do państw trzecich, z wyjątkiem sytuacji przewidzianych w przepisach prawa.